Serie AMecze na żywo Transmisje: 22 Premier LeagueMecze na żywo Transmisje: 21 La LigaMecze na żywo Transmisje: 20 Ligue 1Mecze na żywo Transmisje: 18 BundesligaMecze na żywo Transmisje: 18 EkstraklasaMecze na żywo Transmisje: 10 EredivisieMecze na żywo Transmisje: 9 Liga PortugalskaMecze na żywo Transmisje: 9 Liga EuropyMecze na żywo Transmisje: 8 Liga Mistrzów piłki ręcznejMecze na żywo Transmisje: 8 Liga KonferencjiMecze na żywo Transmisje: 8 Liga MistrzówMecze na żywo Transmisje: 8 Eliminacje Mistrzostw Europy (kwalifikacje EURO)Mecze na żywo Transmisje: 6 Puchar NiemiecMecze na żywo Transmisje: 1 Liga RumuńskaMecze na żywo Transmisje: 24
Bonus dnia bonus day 630 PLN 600 PLN
20 PLNDARMOWY ZAKŁAD ZA REJESTRACJĘ
10 PLNBONUS OD PIERWSZEGO DEPOZYTU
3 X 100 PLN3 ZAKŁADY BEZ RYZYKA
Zarejestruj konto

Liga Mistrzów w USA?

liga-mistrzow-w-usa
Autor: Maciej Nizierski | 27.04.2023 13:23

Aleksander Ceferin, prezydent UEFA, ujawnił, że rozważa się przeprowadzenie finału Ligi Mistrzów w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem Ceferina, Stany Zjednoczone stanowią obiecujący rynek dla przyszłości futbolu. Wcześniej, we wrześniu 2022 roku, 55-letni słoweński prawnik zaprzeczył istnieniu takich rozmów, twierdząc, że nie prowadzono negocjacji dotyczących organizacji finału Ligi Mistrzów poza Europą.

Potencjał amerykańskiego rynku

Ceferin uważa, że futbol cieszy się obecnie ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie są skłonni płacić za najlepsze wydarzenia sportowe i śledzić europejską piłkę nożną tak, jak europejscy miłośnicy koszykówki śledzą NBA. To bardzo ważny, obiecujący rynek na przyszłość - powiedział Ceferin. Prezydent UEFA dodał, że sprzedaż praw do transmisji meczów w USA idzie bardzo dobrze, natomiast sponsoring wciąż pozostaje na średnim poziomie. Zauważył także, że Amerykanie są znacznie bardziej utalentowani w dziedzinie komercjalizacji niż Europejczycy.

Porównanie z popularnymi dyscyplinami sportowymi w USA

Ceferin wskazał, że mimo iż tylko osiem milionów osób obejrzało finał Mistrzostw Europy 2021 między Anglią a Włochami, rośnie zainteresowanie futbolem w Stanach Zjednoczonych. Zauważył również, że liczby te były lepsze niż w przypadku finałów NBA, a oglądalność każdego meczu była porównywalna z oglądalnością Super Bowl.

Możliwe przeszkody

Prezydent UEFA przyznał jednak, że różnica czasu może stanowić problem dla przeprowadzenia finału Ligi Mistrzów w Stanach Zjednoczonych. Mimo to, Ceferin stwierdził, że od 2026 roku będzie można rozważyć taką możliwość.

Planowanie przyszłości Ligi Mistrzów

W tym roku finał Ligi Mistrzów odbędzie się w Stambule, Turcji. W kolejnym roku odbędzie się w Londynie, a w 2025 roku gospodarzem będzie Monachium. Na razie nie ma jeszcze wyznaczonej lokalizacji dla finału Ligi Mistrzów w 2026 roku, ale nie byłoby zaskoczeniem, gdyby Stany Zjednoczone znalazły się w gronie rozważanych kandydatów do organizacji tego prestiżowego wydarzenia.

Co dalej z europejskim futbolem?

Plany Ceferina i UEFA wprowadzają nowy wymiar do przyszłości europejskiego futbolu. Propozycja przeniesienia finału Ligi Mistrzów na kontynent amerykański może wzbudzić kontrowersje wśród kibiców, którzy być może poczują, że futbol traci swoje europejskie korzenie.

Otwarcie na nowe rynki

Jednocześnie jednak, rozważanie takiego kroku może być oznaką dążenia do jeszcze większej globalizacji futbolu. Organizacja finału Ligi Mistrzów w USA byłaby na pewno impulsem do dalszego rozwijania popularności piłki nożnej na amerykańskim rynku, co z kolei może przyczynić się do wzrostu zainteresowania tym sportem na całym świecie.

Również dla innych rozgrywek?

Jeśli eksperyment z finałem Ligi Mistrzów w Stanach Zjednoczonych okaże się sukcesem, być może otworzy to drzwi dla innych ważnych europejskich rozgrywek piłkarskich, które również zechcą przenieść się za ocean. To z kolei mogłoby przyczynić się do dalszej ekspansji i globalizacji futbolu.

» Sprawdź ofertę LIVE na eFortuna.pl

Podsumowanie

Chociaż pomysł przeprowadzenia finału Ligi Mistrzów w USA może wydawać się odważny i kontrowersyjny, to jednak z perspektywy globalizacji futbolu, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ostateczna decyzja w tej sprawie na pewno wywoła wiele emocji zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Ważne będzie, aby organizatorzy zawarli kompromis pomiędzy szacunkiem dla tradycji europejskiego futbolu a dążeniem do zdobywania nowych rynków oraz zainteresowania piłką nożną na całym świecie. Źródło: Football Today

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

Typy dnia

2 (1X2)

1.28

Concord Rangers - Hornchurch

2 (1X2)

1.33

Lisse - Katwijk

Stawka100 PLN
Łączny kurs1.7
Do wygrania: 170 PLN
Typuj w Fortunie